دکتر هاشمی روانشناس اسلامشهر،بهترین مرکز مشاوره در اسلامشهر،مشاوره خانواده در اسلامشهر،دکتر مشاور در اسلامشهر،روانشناس خوب در اسلامشهر

دکتر سید حبیب اله هاشمی

متخصص روان شناسی سلامت (Ph.D)

روان شناس بالینی (M.A)

روان درمانگر و مشاور - مدرس دانشگاه

Dr.S.habib A. hashemi

(Health psychologist (PH.D

(Clinical psychologist (M.A

Psycho therapist

درباره من :
  • صفحه اصلی
  • دانشجویان
  • مراجعین
  • خدمات
  • گالری تصاویر
  • آموزش
  • متخصصان مرکز

مرکز مشاوره و روانشناسی زرافشان-اسلامشهر

مرکز تخصصی مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده-اسلامشهر

اشتباهات رایج والدین هنگام دارو دادن به کودک

مرکز مشاوره معتبر در اسلامشهر بهترین روانشناس کودک در اسلامشهر مرکز مشاوره ازدواج دکتر هاشمی در اسلامشهر روانشناس خوب در اسلامشهر دکتر هاشمی روانشناس اسلامشهر مشاوره خانواده در اسلامشهر مرکز مشاوره خوب در اسلامشهر

والدین باید هنگام دارو دادن به کودکان به نکات مهمی از جمله دوز مصرفی دارو بر اساس سن کودک توجه کنند تا خطراتی برای سلامت فرزندشان وجود نداشته باشد.

اشتباهات رایج والدین در مورد دارو دادن به کودکان

اینکه کودک به آنتی بیوتیکی برای رفع عفونت یا دارویی تجویز نشده برای سرماخوردگی یا تب نیاز دارد مهم نیست بلکه مهم آن است که از نحوه صحیح دارو دادن به او مطمئن شویم.

دانستن دوز داروی مورد استفاده برای کودک و آگاهی در مورد خطرات احتمالی در صورت مقدار اشتباه می تواند به والدین کمک کند تا از خطرات احتمالی که سلامت کودک را به خطر می اندازد جلوگیری کنند . در ادامه این بخش از نمناک رایج ترین و آسان ترین روش های پیشگیری از اشتباهات که والدین در مورد مصرف دارو در کودکان مرتکب می شوند ذکر شده است :

اشتباهات خطرناک والدین هنگام دارو دادن به کودک و پیشگیری از آن ها

1. از یک برنامه دوزینگ درست پیروی نمی کنید :

متخصص اطفال یک برنامه دوز دارویی برای کودک تهیه می کند. این برنامه به شما اطمینان می دهد تا چه مقدار دارویی را در بازه زمانی مناسب به فرزند خود بدهید . دراین صورت عوارض جانبی وجود نخواهد داشت. بدون این برنامه شما باید دوز های دارویی را که به یک دیگر نزدیک هستند ، متوقف کنید و یا در 24 ساعت دوز بیشتری به او بدهید.

2. تکرار دوزهای تصادفی :

حتی اگر برنامه زمانی دارید امکان آن وجود دارد که یک وعده دوز دارویی مصرف شده را فراموش کنید که سبب می شود آن را مجدد تکرار کنید . زمانی که به کودک خود دارو می دهید را یادداشت کنید تا از مصرف بیش از حد دارو در مدت زمان کوتاه یا بیش از حداکثر دوز در روز خودداری کنید . اگر دوز مصرف دارو را فراموش کردید دوبرابر آن را به کودک ندهید.

3. چک نکردن دوز مصرفی برای داروی جدید :

هنگامی که کودک شما مصرف داروی جدیدی مانند انتی بیوتیک ها را شروع می کند تصور نکنید که مقدار مصرف آن با داروهای قبلی یکسان است . از یک داروساز دراین باره سوال کنید و یا برچسب توضیحات دارو را برای دوز صحیح داروی جدید بخوانید.

4. استفاده از دارو برای هدفی تجویز نشده :

خوراندن دارو به کودک به غیر از هدف تجویز شده عواقب ناخوشایندی دارد که سلامت او را به خطر می اندازد . به عنوان مثال بعضی از والدین به کودک داروی بنادریل ( آنتی هیستامینی که در درمان آلرژی کاربرد دارد) یا داروی مشابهی را می دهند که قبل از سوارشدن در ماشین یا هواپیما اثر خواب آوری داشته باشد اما این دارو می تواند به جای خوابیدن در برخی کودکان سبب انرژی بیش از حد آن ها شود.

از آن جا که خاصیت شیمیایی بدن هر فرد متفاوت است نمی توان پیش بینی کرد که فرزند شما به دارویی که شخص دیگر مصرف می کند چه واکنشی نشان می دهد.

استفاده مجدد از آنتی بیوتیک ها ممکن است بی خطر باشد اما ده ها نوع آنتی بیوتیک برای شرایط مختلف وجود دارد . آنتی بیوتیک اشتباه نه تنها در بهبودی او کمک نمی کند بلکه باعث می شود کودک دراینده نسبت به آن مقاوم شود و تاثیر دلخواه را نداشته باشد.

5. دوز مصرفی دارویی کودکان براساس سن :

اطلاعات دوز مصرفی کودک شامل محدوده سنی و وزن می شود پس مهم است که دوز صحیح دارو را براساس وزن کودک به او بدهید . هنگامی که دارو را فقط بر اساس سن پایه گذاری می کنید خطر آن وجود دارد که مقدار زیادی از دارو را به او بدهید و این امر کارایی دارو را محدود خواهد کرد.

6. نادیده گرفتن دستورالعمل های دارویی :

برخی از داروها باید در یخچال و برخی دیگر باید در دمای اتاق نگهداری شوند . دارو هایی را برای جلوگیری از تهوع باید همراه غذا مصرف کرد و داروهایی را با معده خالی . پس لازم است دستورالعمل های مربوط به داروی کودک را همیشه چک کنید و طبق آن پیش روید . در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نگرانی از داروساز خود سوال کنید.

7. فراموش کردن بررسی برچسب های دارو :

این امر در والدینی که فرزند بیشتری دارند و یا فرزند آن ها داروی بیشتری را مصرف می کند رایج است . قبل از آن که به فرزند یا فرزندان خود دارو بدهید برچسب آن را بخوانید تا از داروی مناسب او مطمئن شوید.

در بهترین حالت تصور این موضوع که کودک دارویی اضافی را مصرف کرده است و اما در بدترین حالت آن دارو می تواند واکنش شدیدی که ممکن است جان او را نیز تهدید کند داشته باشد.

اگر به کودکتان داروی اشتباهی دادید با مرکز کنترل سموم تماس بگیرید و یا او را به نزدیک ترین اورژانس ببرید.

اگر در تهیه دارو برای فرزند خود مشکل دارید با یک داروساز مشورت کنید زیرا او می تواند دارو را با طعم ها و اشکال دلپذیری برای کودکتان آماده کند.

مطالب مرتبط پربازدید:

اختلال های روانی کودک

بهترین رفتار والدین هنگام زمین خوردن کودکان

دکتر روانشناس در اسلامشهر

تمرین ساده برای کودکانی که لکنت زبان دارند

علت ها و روش های درمان ناخن جویدن کودکان

 مرکز مشاوره خوب در اسلامشهر

دکتر هاشمی روانشناس اسلامشهر

مشاور خانواده در اسلامشهر

بهترین روانشناس در اسلامشهر

بهترین دکتر مشاور در اسلامشهر

دسته بندی آموزش: 

مراجعین

مراجعین 1


مراجعین ارجمند
عنایت داشته باشید که هرگونه تغییر در برنامه درمانی
و حضور بنده علاوه بر آنکه توسط منشی کلینیک
به حضورتان اطلاع داده می شود در این بخش سایت نیز
درج می گردد

 

خدمات


خدمات